Pożywne i zdrowe śniadanie: energia na początek dnia

Rzadko można sobie pozwolić na poranne leniuchowanie. Zwykle czas od rana do obiadu spędza się pracowicie. Trzeba więc zjeść pożywne śniadanie. Nie tylko musi być ono sycące, ale też składać się z produktów wartościowych pod względem odżywczym. Wtedy da energię do wykonywania obowiązków zawodowych, do nauki czy załatwiania sprawunków na mieście.

Co zjeść na śniadanie?

Poranny posiłek powinien zawierać to, co dla organizmu jest niezbędne. To białka, tłuszcze i węglowodany. Potrzebne są te składniki, by mieć siły, energię i sprawny umysł. W produktach, które się spożywa, powinno być sporo witamin i składników mineralnych. Są trzy popularne pomysły na to, co jeść rano. I każdy z nich to może być zdrowe śniadanie, jeśli odpowiednio dobierze się składniki. Jeśli podstawą śniadania jest pieczywo, to warto wybrać pełnoziarniste. Na kanapkach nie powinno zabraknąć warzyw.

Kiedy pieczywo je się jedynie symbolicznie np. ze względów zdrowotnych, można zjeść na śniadanie jajka. Do nich pasuje sałatka warzywna. Bardziej sycący będzie ten posiłek, jeśli doda się dwie czy trzy łyżki kaszy gryczanej. Trzeci popularny wybór na śniadanie to musli. Do płatków zbożowych dodaje się różne składniki. By zacząć dzień z większym zasobem energii i w dobrym humorze, warto dodać do nich:

  • orzechy,
  • rodzynki,
  • owoce suszone,
  • świeże owoce,
  • jogurt.

Kiedy warto zmienić przyzwyczajenia?

Każdy ma swój ulubiony pomysł na śniadanie. Zmienia się jedynie drobne elementy tego posiłku. Zamiast np. jogurtu dodaje się do musli kefir. Czasem jednak warto zmienić swoje przyzwyczajenia. Sygnałem, że śniadanie jest za mało pożywne, jest szybko pojawiające się uczucie głodu. Być może taka osoba powinna zamienić lekkie musli na tradycyjne kanapki. Trzeba wtedy zdrowe śniadanie uczynić bardziej sycącym.

Konieczność zmian może też wynikać z pogody albo ze stanu zdrowia. Przy przeziębieniu nie ma co jeść sycącego posiłku, ponieważ organizm zajęty jest zwalczaniem choroby. Zwykle wtedy nie czuje się głodu, więc wystarczy tylko wsłuchać się w to, co sugeruje organizm. W czasie mrozów warto zjeść lub wypić coś rozgrzewającego przed wyjściem z domu. Rozgrzeje ciepła czarna herbata. Warto pamiętać o przyprawach takich jak cynamon czy papryka. W gorące dni odpowiedniejsze może być śniadanie skromniejsze niż zazwyczaj.

Jeśli zje się odpowiednie śniadanie, to głód nie pojawi się szybko. Ma się energię i siły do produktywnego spędzania dnia. Kiedy jest to zdrowe śniadanie, to organizm otrzymuje ważne dla siebie składniki. Korzyści są natychmiastowe, czyli energia, dobry humor. Jedzenie wartościowych produktów ma też wpływ na ogólny stan zdrowia np. dzięki temu, że takie śniadanie wzmacnia odporność.

Background obraz autorstwa valeria_aksakova - www.freepik.com